MTHS SIKÇA SORULAN SORULAR

 • MTHS Nedir? ( Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı )

  MTHS , merkezi veritabanı Hizmet sağlayıcısı’ nın kısaltılmış halidir.Bakanlıktan aldığı faaliyet izni ile denetime tabi sermaye şirketlerine web sitelerinin yeni Ticaret Kanunu Uyumluluğu konusunda merkezi veritabanı hizmeti veren kuruluşlardır.
 • MTHS hizmetini hangi firmalar veriyor?

  Merkezi veritabanı hizmet sağlayıcısı ( MTHS ) hizmetini verecek kuruluşlar alt yapı konusunda gereken testleri aşarak teknik yeterlilik almış olmalı, ve ilgili bakanlıktan faaliyet belgesi almış olmalıdır.
 • Dokümanlar ne zaman yüklenecek ?

  Dokumanlar nevilerine göre farklı zaman aralıklarında sisteme yüklenmelidir.Bu konuda MTHS modulu üzerinde her belgenin yuklenme zamanı hakkında bilgilendiriliyor olacaksınız.
 • MTHS hizmetini nasıl alabilirim ?

  MTHS ( Merkezi veritabanı Hizmeti Sağlayıcısı ) bir firma ( TTR BİLİŞİM ) ile 0216 355 75 37 numaralı telefon üzerinden irtibata geçerek gereken desteği alabilirsiniz.
 • MTHS Hizmetini 5 yıllık Satın alabilirmiyim ?

  MTHS Hizmeti 5 yıl süre ile satın alınabilir. Yönetmelikte satış süresi olarak herhangi bir süre belirtilmemektedir. Yönetmelikte MTHS Sağlayıcı için belirtilen süre 3 yılda bir teknik rapor alma zorunluluğudur. Teknik rapor alma süresi ile hizmetin verilme süresinin bir bağı bulunmamaktadır. MTHS Hizmet süresi ile teknik rapor arasında bir ilişki olmuş olsa raporun alındığı tarihten itibaren 3 yıl ve her geçen gün daha kısa süreli bir MTHS Hizmet satışı olması gerekirdi. Bu konudaki yanılma, yönetmeliğin iyi anlaşılmaması ile alakalıdır.

© Copyright 2013. Merkezi Veritabanı Hizmeti TTR Bilişim Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır.
TC. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ONAYLIDIR.